گرجستان

گرجستان کشوری است در قفقاز که بین دریای خزر و دریای سیاه قرار گرفته است.

از زمان بنیان پادشاهی گرجسان بساتا یا همان ایبریا توسط پارناواز یکم در سده ی  چهرم پیش از میلاد تا زمان حمله مغول به گرجستان در سده 13 میلادی دوره ی صلح و آرامش در تاریخ گرجستان است.گرجستان تاریخی پر فراز و نشیبی را با ایستادگی در برابرر عثمانی ها و روس ها گذرانده که واپسین مورد آن حمله ی روسی به گرجستان در سال 2008 میلادی است.نقطه ی اوج تاریخ ارتباط گرجستان و ایران دوران صفویه بوده است.  

مردم بومی گرجستان،مردم گرجی مسیحی ارتدکس و پیروکلیسای ارتدکس گرجی هستند. گرجی‌ها به زبان گرجی سخن می‌گویند که زبان رسمی کشور گرجستان است. با الفبای گرجی نوشته می‌شود که یکی از چهارده الفبای موجود در جهان می‌باشد. فرهنگ غالب گرجستان فرهنگ مردم گرجی است که عنصر اصلی فرهنگ قفقاز بوده و وجوه مشترکی نیز با فرهنگ‌های سایر اقوام قفقاز داراست. فرهنگ گرجستان جزو غنی‌ترین فرهنگ‌های دنیاست.

هوا در این کشور گرم می شود و تفریحان آبی در گرجستان، مخصوصا شهر باتومی بسیار لذت بخش خواهد شد.در فصل سرد استفاده از آب برای ما تقریبا غیر ممکن خواهد بود. بهار و پاییز عموما مرطوب تر از دو فصل دیگر است و ماه های زمستان و تابستان خشک ترین دوره ها هستند. 

گرجستان در زمان باستان با نام ایبریا شناخته می شده است و امروزه در اکثر زبان ها با اشکال گونان واژه یونانی گِئُرْگیا به معنی کشاورزیشناخته می شود.

زبان گرجی یکی از زبان های قفقازی و از خانواده ی زبان های کارتولی می باشد . این زبان جزو 14 زبانی است که دارای الفبا هستند.

جمعیت : جمعیت گرجستان طبق آخرین تخمین سال ۲۰۱۳ میلادی حدود ۴۹۴۲۰۰۰ نفر است که از این تعداد حدود ۸۳٫۸ درصد گرجی ، ۶٫۵ درصد آذری ، ۵٫۷ درصد ارمنی ، ۱٫۵ درصد روس و ۲٫۵ درصد سایر اقلیت ها بوده اند. پایتخت گرجستان شهر تفلیس است که نزدیک به ۱٫۵ میلیون نفر جمعیت دارد. مساحت گرجستان با احتساب دو منطقه جدا شده آبخازیا و اوستیای جنوبی ۶۹۷۰۰ کیلومتر مربع ( ۲۶۹۱۱ مایل مربع ) است.

دین : اکثر مردم گرجی حدود 70 درصد مسیحی بوده است و پیرو کلیسای ارتدکس گرجی هستند. بعد از ارتدکس های گرجی در گرجستان به عنوان بزرگترین اقلیت دینی این کشور محسوب می شود .جمعیت مسلمانان را از آذربایجانی های گرجستان و دیگر اقوام ساکن در این کشور از جمله آجاریا تشکیل می دهد. روس های گرجستان از دیگر اقلیت های این کشور هستند که جمعیت ارتدکس روس آن را تشکیل می دهندو همچنین هستند:ارامنه،آپوستولیک و ژرمن های پروتستان.

واحد پول :

واحد پول گرجستان لاری بوده و بسته به شرایط بازار به ازای هر ۱۰۰ دلار بین ۱۶۰ تا ۱۷۰ لاری متغیر خواهد بود. پول خرد گرجستان تتری نامیده میشود که هر ۱۰۰ تتری معادل ۱ لاری میباشد. جهت تبدیل دلار به لاری در شهرهای گرجستان با مراجعه به صرافیها که به وفور در سطح شهر فعالیت میکنند مشکلی وجود نخواهد داشت .بعضی از صرافیها تابلویی قرمز رنگ در جلوی درب ورودی نصب کرده اند که به انگلیسی و گرجی نوشته پورسانت دریافت میکنند مثلا ۱۰ درصد.با دیدن این تابلو از تبدیل دلار به لاری بپرهیزید زیرا در صورت پرداخت پورسانت مثلا ۱۰ درصدی هر ۱۰۰ دلار با ۱۵۰ تا ۱۵۸ واحد لاری معاوضه میشود که در ارقام بالا بشدت ضرر خواهید کرد.پس لطفا به این تابلوها توجه کنید زیرا بعد از تبدیل پول بدلیل ارائه فاکتور توسط صرافی به هیچ وجه قابل انصراف نیست.

آب و هوا :

کشوری است با آب و هوای کوهستانی و بسیار پاکیزه که مردم این کشور توجه ویژه ای به محیط زیست دارند و دارای بارندگی نسبتا زیادی در طول سال است.

 بارش در طول سال بطور یکنواختی پراکنده است، اگرچه بارش در طول ماههای پاییز می تواند تا حدی سنگین باشد. آب و هوای ناحیه، بطور قابل توجهی با ارتفاع تغییر می کند درحالیکه بیشتر نواحی پست گرجستان غربی در طول سال نسبتاٌ گرم هستند، دامنه ها  و نواحی کوهستانی(از جمله رشته های بزرگ و کوچک قفقاز) تابستان های سرد و مرطوب و زمستانهای برفی را تجربه می کنند(پوشش برف در بسیاری از نواحی اغلب از 2 متر تجاوز می کند). آجاریا مرطوب ترین ناحیه قفقاز است 

اقتصاد :

با توجه به اقلیم مناسب کشور گرجستان ، سرمایه گذاری در زمینه کشاورزی و دامپروری می تواند در این کشور مقرون به صرفه باشد .

و مردم آن از استاندارد زندگی بالایی برخوردار بودند. اما پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 میلادی وقوع جنگهای داخلی از سال 1991 تا 1994 میلادی اقتصاد گرجستان را به عنوان یک کشور تازه استقلال یافته با بحرانی شدید  مواجه ساخت.اما در سال های اخیر کشور گرجستان نسبت به کشور های اطراف خود و همچنین کشورهای همتراز خود از اقتصادی پیشرفته و نوین برخوردار شده است.

غذا :

کشور گرجستان، به دلیل قرارگرفتن در ناحیه‌ی جغرافیایی منحصربه‌فرد از تنوع آب و هوایی شگفت‌انگیز، پوشش گیاهی و جنگلی فوق‌العاده و مناطق کوهستانی بی‌نظیری برخوردار است. مردم این سرزمین از رژیم غذایی بکر و تحسین‌برانگیزی پیروی می‌کنند که باعث شهرت و محبوبیتی جهانی شده است.

رژیم غذایی مردم این کشور و هرآنچه که به مسائل آشپزی مربوط است، نشات گرفته از فرهنگ غذایی مردم قفقاز جنوبی، آسیا و سواحل دریای سیاه است. ساکنین بخش غربی کشور گرجستان تحت تاثیر رژیم غذایی مردم کشور ترکیه و در قسمت شرقی این کشور، رژیم غذایی متاثر از مردم کشور ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هر وقت خواستید طعم واقعی خینکالی را با بهترین کیفیت و نازل ترین قیمت امتحان کنید حتما به رستوران خینکلیس تسنتری که بیش از پنجاه سال قدمت دارد سر بزنید و در آن جا خینکالی غذای معروف گرجی که با آرد ذرت و گندم و گوشت درست میشود را امتحان کنید.ضمنا در این رستوران کباب گرجی ( کارتولی کابابی) را حتما در منوی سفارش خود داشته باشید.