روزه سکوت در بالی

جاذبه های ملموس و ناملموس هر کشور ویژگی منحصر به فردی را می آفریند تا گردشگران و مسافران از اقصی نقاط عالم را به سوی مقصدی خاص هدایت نماید . کارکنان و تیم رستاک در پی مسافرتهای متعدد خود به نقاط مختلف دنیا بر روی این نکته تاکید دارند که مقاصد گردشگری به خودی خود محبوبیت پیدا نمی کنند بلکه عوامل متعدد اجتماعی فرهنگی و ویژگیهای پر پتانسیل باعث جذب گردشگران می شود یکی از دهها جاذبه برتر در کشور اندونزی و جزیره بالی روزی است که به آن «نپی دی» یا روز سکوت می نامند ،در آن روز تمامی فعالیت های اقتصادی اجتماعی ،فرهنگی و فعالیتای روزمره زندگی به نوعی تعطیل می شود و شهر در خاموشی عجیبی فرو می رود ،در این روز چراغی روشن نیست ،مغازه ای باز نیست ، اداره و موسسه ای باز نیست .

در روز نایپی، هندوها در خانه می مانند، اما مجاز نیستند به رادیو گوش بدهند، تلویزیون تماشا کنند، با یکدیگر صحبت کنند، به تلفن جواب  بدهند یا میهمانی را بپذیرند. آنها تنها باید در تاریکی بنشینند، مراقبه کنند یا در محراب خانه که مراجان نام دارد یک معبد کوچک خانگی که در بخش جلوی ساختمان قرار دارد به عبادت و نیایش و ارتقای بخش معنوی زندگی خود بپردازند.

هدف از این فرآیند تطهیر، پاک کردن روح انسان ازآلودگی و گناهان است.

این روز در اندونزی تعطیل رسمی است و مردم این آیین به عبادت ومراقبه و خود اندیشی می پردازند و دراین جشن یکروزه که از شش صبح تا صبح روز بعد ادامه دارد، از فعالیت های روزمره ،سرگرمی و تفریح، کار،روشن کردن آتش، سفر... منع شده اند. بعصی از هندوها حتی در این روز غذا نمیخورند. علارغم اینکه همه اهالی بالی هندو نیستند اما بعضاَ در این روزه سکوت شریکند.